Wrzody

Rate this post

Choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy może wystąpić u każdego, bez względu na płeć czy wiek. Zauważa się jednak, że najczęściej na wrzody dwunastnicy cierpią mężczyźni (aż trzykrotnie częściej aniżeli kobiety) a choroba występuję mniej więcej po ukończeniu 40 lat. Większą podatność na wystąpienie wrzodów mają także osoby o grupie krwi „0”.

Wrzody to najczęściej występujące schorzenie biorąc pod uwagę cały przewód pokarmowy. Wylicza się, iż choruje na nie nawet 10% całej populacji świata.

Sam wrzód określany jest jako ubytek bony śluzowej – najczęściej występują w żołądku i opuszce dwunastnicy, czasem zdarzają się także w dolnej partii przełyku bądź pętli dwunastnicy.

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa pojawia się najczęściej w wyniku stresu, niezdrowego trybu życia, złej, nieregularnej diety oraz w wyniku palenia papierosów i nadużywania kawy – z tego też względu niegdyś była nazywana „chorobą dyrektorską”. Dzisiaj wiadomo, że najczęstszą jej przyczyną jest rozprzestrzenianie się bakterii Helicobacter pylon a na wrzody mogą cierpieć nawet dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że bakteria nie zawsze oznacza rozwój choroby wrzodowej – w niektórych populacjach, głównie w krajach trzeciego świata, bakterią zarażonych jest nawet 100% danej społeczności, nie wszyscy jednak zmagają się z tym schorzeniem.

O tym, że bakteria ta jest jednak najczęstszym winowajcą powstawania wrzodów świadczą udokumentowane statystyki: jest ona odpowiedzialna za nawet 90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka.

Zachorowania na chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy nasilają się szczególnie wiosną i jesienią – wszystko za sprawą zmian hormonalnych w organizmie człowieka jak również predyspozycjami bakterii Helicobacter pylon do rozwoju właśnie w tych porach roku.

Warto zauważyć, że u większości chorych, wrzody cofają się samoistnie w ciągu pierwszego roku od ich powstania, często nie dają żadnych objawów bądź pacjent może je mylić na przykład z niestrawnością. Te, które zanikają nie wymagają najczęściej żadnego leczenia, co więcej, sam chory może nawet nie mieć świadomości ich występowania.

Chociaż zdarzają się przypadki ciężkiego stadium choroby a same wrzody mogą być oporne na leczenie farmakologiczne, jest to choroba należąca do grupy tych wyleczalnych. W skrajnych przypadkach niestety wymagany jest zabieg chirurgiczny.

W żadnym jednak przypadku nie należy wrzodów lekceważyć – kiedy schorzenie jest nieleczone bądź leczone nieprawidłowo może dojść do niedrożności przewodu pokarmowego czy krwawienie z uszkodzonej błony śluzowej. Są to stany, które bezpośrednio zagrażają życiu chorego.

5 komentarzy

AliceKwiecień 24th, 2014 at 6:21 am

Ja mam grupę krwi 0. Czy to znaczy że moge mieć wrzody?

dongKwiecień 27th, 2014 at 8:42 am

To znaczy, że jesteś bardziej narażona na ich wystąpienie – niekoniecznie już je masz, ale dbaj o siebie.
U mnie w rodzinie choroba wrzodowa to zmora, cierpi na nią kilka osób i doskonale wiem, jak okropne jest to schorzenie.

kakadu cMaj 5th, 2014 at 10:47 pm

a mi się wydaje, że to kwestia nieprawidłowej diety, złego trybu życia a nie grupy krwi. Chociaż wiadomo – jak naukowcy tak tweirdzą to może rzeczywiście coś w tym jest

Amelia PannaMaj 27th, 2014 at 8:58 am

Skoro dieta ma wpływ na wrzody to jakim cudem pojawiają się już u małych dzieci? karmione mlekiem, jałowymi zupkami, najlepszymi warzywami i owocami są również zagrożone. O co tu więc chodzi?

@ 45Czerwiec 15th, 2014 at 10:18 pm

Nie tylko przez diee powstają wrzody Amelia Panna. Poczytaj ten poradnik do końca i dokładnie to doweisz się, że wynikać mogą też z nieprawidlowej budowy, czyli upośledzenia anatomicznego. słyszałam, że mogą być też dziedziczne!

Napisz komentarz

Twój komentarz