Wrzody żołądka a wrzody dwunastnicy

5 (100%) 15 votes

Powstała nadżerka zarówno błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy pogłębia i zwiększa swój obszar – w wyniku tej zależności powstaje wrzód, który obejmuje zarówno błonę śluzową jak i mięśniówkę.

Wrzody dwunastnicy

Najczęściej u pacjentów diagnozuje się wrzody dwunastnicy. Te występują stosunkowo wcześniej, bo już u chorych w wieku 25 lat a nawet u dzieci. Wrzody dwunastnicy objawiają się nieco inaczej wrzody żołądka. W ich przypadku ból brzucha występuje najczęściej w nocy bądź rano – zazwyczaj na czczo i ustępuje po zjedzeniu posiłku.

W przypadku wrzodów dwunastnicy popularne jest ich „zajadanie” – ponieważ pacjent odczuwa ból i dyskomfort w momencie głodu, nie dopuszcza do niego, ciągle coś podjadając. W wyniku takich zachowań, cierpiący na wrzody dwunastnicy równolegle zmagają się z nadwagą.

Aż 90% choroby wrzodowej na dwunastnicy spowodowana jest zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Wrzody żołądka

Występują rzadziej i u pacjentów starszych – najczęściej pojawiają się około 50 roku życia. Ich objawy są bardziej nasilone niż w przypadku wrzodów dwunastnicy. Do ostrego bólu dochodzi po zjedzeniu posiłku, dlatego chorzy unikają jedzenia. Najczęściej nie przyswajają produktów bogatych w minerały i inne wartości odżywcze, są niedożywieni i wychudzeni.

Oprócz ostrego bólu w podbrzuszu, wrzody żołądka charakteryzują się częstą zgagą a nawet czkawką. Najczęściej występują także wzdęcia, zaparcia naprzemienne z biegunką i ciągłe nudności. Sam ból podbrzusza przypomina palenie i pieczenie – podobne do zgagi.

Około 70% zachorować na wrzody żołądka wywołana jest bakterią Helicobacter pylori.

Wspólne zależności wrzodów żołądka i dwunastnicy

Schorzenia nasilają się zazwyczaj wiosną i jesienią (nie zbadano przyczyn tej zależności),

Za powstawanie wrzodów, niezależnie od ich lokalizacji najczęściej odpowiada bakteria Helicobacter pylori,

W obu przypadkach zalecana jest odpowiednia dieta – nie ma jednej, konkretnej a pacjentowi proponuje się ograniczenie spożywania produktów, które u niego wywołują największe dolegliwości. Poza tym zostały określone grupy produktów, które warto spożywać w celu minimalizowania objawów jak również te, których należy unikać.

Zarówno wrzody żołądka jak i dwunastnicy rozpoznawane są dzięki tym samym badaniom laboratoryjnym. W celu diagnozy wykonuje się najczęściej gastroskopię.

7 komentarzy

marlenaKwiecień 24th, 2014 at 12:39 am

Zawsze myślałam, że wrzody są następstwem złej diety i występują u ludzi dorosłych. Pierwsze słyszę, że mogą mieć je już małe dzieci. Dzięki za takie cenne info – będę uważniej patrzeć na to, co jedzą moje maluchy.

pytonKwiecień 24th, 2014 at 6:22 am

myslalem ze wrzody mogą być tylko w żołądku a tu taka niespodzianka. w dwunastnicy też?

dongKwiecień 24th, 2014 at 10:32 pm

ten ból podbrzusza jest nie do wytrzymania. wiem coś o tym, bo mam stwierdzone wrzody. jeśli pozwolicie to zaczerpnę sobie od was dietkę – wydaje się konkretna i może pomoże.

fiołekKwiecień 29th, 2014 at 3:08 pm

Aż dziwne, że objawy są odmienne w przypadku tych wrzodów. Zawsze myślałam, że wrzody to wrzody, ot tak. Nigdy bym nie wpadła na to, że mogą występować na dwunastnicy

migrenaMaj 13th, 2014 at 2:32 pm

Przecież podobno Helicobacter ma praktycznie każdy z nas. to znaczy, że wszyscy prędzej czy później zachorujemy na wrzody?

mała MiCzerwiec 7th, 2014 at 10:03 pm

raczej nie, bo to zależy bardziej od tego u kogo on się uaktywni, do tego na powstanie wrzodów wpływa wiele czynników – zła dieta, stres, przyjmowanie leków itd

do jaka jednaCzerwiec 26th, 2014 at 6:15 pm

Ja się boję, że mam wrzody, bo coś mnie ostatnio pobolewa brzuch i nie mam w ogóle apetytu. ogólnie czuję jakby mnie coś paliło w żołądku. czy to mogą być wrzody? boje się iść na gastroskopię

Napisz komentarz

Twój komentarz