Wrzody żołądka a pory roku

5 (100%) 10 votes

Ryzyko wystąpienia jak również zaostrzenia objawów choroby wrzodowej, szczególnie dwunastnicy jest dużo większe biorąc pod uwagę pory roku. Najczęściej dają o sobie znać wiosną i jesienią.

Chociaż choroba znana jest od wieków i aktualnie uważa się ją za jedną z przewlekłych chorób cywilizacyjnych to naukowcy nadal nie potrafią określić i udokumentować faktu występowania tego schorzenia właśnie o tych porach roku. Wylicza się kilka głównych powodów i co ciekawe wszystkie mogą występować jednocześnie.

Idąc tropem medyków występowanie bądź nawroty choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy może być spowodowane przez układ hormonalny – to w tych okresach organizm ludzki wydziela zwiększoną ilość niekorzystnej histaminy. Co więcej, zaostrzenie choroby wrzodowej jesienią i wiosną występuje z powodu zmiany diety – produkty sezonowe, jak niektóre warzywa czy owoce wpływają na wydzielanie dużo większej ilości kwasów solnych w żołądku, które niekorzystnie wpływają na rozwój wrzodów. To właśnie kwas solny jest zresztą jednym z głównych winowajców przekształcania niewielkich nadżerek we wrzody, to w jego wyniku te zmiany zresztą powstają.

Niektórzy twierdzą, że wrzody mogą pojawić się wiosną i jesienią z powodu nagłych zmian temperatur – jesienią na mniejsze a wiosna na wyższe – nie ma natomiast żadnych dowodów naukowych stwierdzających ten fakt, nie wiadomo także jak stopień temperatury mógłby wpływać na zaognienie choroby.

 

6 komentarzy

hankaKwiecień 24th, 2014 at 12:31 am

chyba na nie cierpię, bo właśnie dopadły mnie typowe objawy wrzodów – mam nadzieję, że to jakas niestrawność

zdumionaKwiecień 24th, 2014 at 6:37 am

rzeczywiście, moja mama ma wrzody i bardziej narzeka na nie właśnie wiosną i jesienią. coś w tym jest.

pytanieKwiecień 27th, 2014 at 8:43 am

czyli wrzodowcy właśnie teraz najbardziej je odczuwają. A czy to znaczy, że latem i zimą w ogóle nie ma objawów? czy są rzadsze?

Celina RadomMaj 5th, 2014 at 10:48 pm

mój tata też ma wrzody i fakt, że na jesień i tera wiosną bardziej je odczuwa, ale tak naprawdę to dokuczają mu cały czas. możliwe, że zależy to od stopnia zaawansowania choroby. Pozdrawiam

ZIbig_31Maj 27th, 2014 at 8:59 am

Mi już wiosenne objawy minęły ale niedługo jesień i znowu będzie masakra. Lekarze mówią, że choroba jest w początkowym stadium – to ja nie wyobrażam sobie nawet jak wygląda to zaawansowane 🙁

Marek z WWOCzerwiec 15th, 2014 at 10:19 pm

Znam ten ból, bo mnie też męczą wrzody – bardziej na wiosnę niż jesienia. Najgorsze, że mój lekarz twierdzi, że nad nimi panujemy lekami. Tylko ile ja jeszcze mogę tak cierpieć? Czy miał ktoś operację? z jakim skutkiem? czy to calkowicie wyleczalne?

Napisz komentarz

Twój komentarz