Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy

4.8 (96%) 10 votes

Objawy występowania wrzodów są różne w zależności od ich umiejscowienia: w żołądku bądź w dwunastnicy oraz stadium zaawansowania ich rozwoju.

Objawy wrzodów żołądka

W początkowej fazie pojawienia się wrzodów na błonie śluzowej żołądka, pacjent uskarża się na pieczenie i uczucie ciągłego głodu. U większości chorych, mniej więcej 2 godziny po posiłku pojawia się silny ból w podbrzuszu. U niektórych po dosyć dużym posiłku występują krępujące wzdęcia a nawet mdłości.

Pacjenci z wrzodami żołądka najczęściej unikają jedzenia, ponieważ ten powoduje ból. Są więc bardzo szczupli, często nawet niedożywieni.

Objawy wrzodów dwunastnicy

Występują najczęściej w nocy bądź rano, jeszcze przed śniadaniem. Chorzy nie uskarżają się na tak silny ból jak w przypadku wrzodów żołądka jednak dolegliwości tego rodzaju schorzenia również są uciążliwe. Najczęściej pojawia się zgaga i czkawka, u chorego występują częste wzdęcia i nudności doprowadzające do wymiotów. Chory cierpi także na zaparcia, na przemian z biegunką i brak apetytu – ta związana jest głównie z ciągłym niesmakiem w ustach. Z powodu tak wielu nieprzyjemnych dolegliwości zauważa się znaczny spadek masy ciała u pacjenta chorego na wrzody dwunastnicy.

U niektórych może wystąpić tak zwany ból głodowy – ten ustępuje zazwyczaj po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia. Ta grupa wrzodowców często coś podjada, dlatego równolegle występuje u nich nadwaga bądź nawet otyłość.

Objawy w zaawansowanym stadium choroby wrzodowej

Czasem pierwszymi objawami choroby wrzodowej są krwiste wymioty lub te, których treść przypomina fusy z kawy (to zalegająca w żołądku krew, która zmieniła się w postać brunatnych kłaczkowatych konglomeratów) oraz ciemny stolec podobny do smoły. Objawom najczęściej towarzyszy bardzo silny ból w podbrzuszu. Pacjent z takimi dolegliwościami powinien jak najszybciej udać się do lekarza bądź szpitala, ponieważ jego stan zagraża życiu.

7 komentarzy

krakowiakKwiecień 24th, 2014 at 12:43 am

Jak to przeczytałem to wydaje mi się, że wszystkie objawy u mnie występują i chyba mam wrzody – muszę wybrać się do lekarza na konsultacje, ale dziękuję za cenne treści. Pozdrawiam

IronikKwiecień 24th, 2014 at 6:23 am

hmmm… kiedyś tak nawet miałem. ale teraz juz nie mam. to znaczy ze mialem wrzody ale wyleczyly sie same? heh

marryKwiecień 27th, 2014 at 8:47 am

ojej mnie też męczy zgaga praktycznie cały czas. czy to znaczy, że mam wrzody? chyba czas pójść do lekarza.

fikołek mławaMaj 5th, 2014 at 10:43 pm

nie panikujcie tylko idźcie się zbadać. to jedyne rozwiązanie.

RobsonikMaj 27th, 2014 at 8:53 am

rzeczywiście to prawda, ze wrzody pojawiają się na wiosnę- niedawno sam się o tym przekonałem. Na szczęście szybko zareagowałem – fakt gastroskopia moze nie jest przyjemna, ale przynajmniej to skuteczne badanie. Wrzody mam, ale w początkowym stadium i rozpocząłem terapię lekami no i oczywiście dieta.

miskoCzerwiec 15th, 2014 at 10:15 pm

U mnie juz fala wrzodowa minęła, ale w kwietniu nacierpiałem sie co nie miara. Teraz aż boję się jesieni, bo wtedy przecież też występują ataki 🙁

idź Do lekarzaMarzec 8th, 2015 at 8:24 pm

Dzisiaj zabrali mojego tatę do szpitala gdyż przez 2lata lekceważył tą chorobę dzisiaj natomiast zemdlał i wymiotował smołą w szpitalu powiedzieli ze pękły 2wrzody radze każdemu którego bólu brzuch iść do lekarza :/. tata czuje się już dobrze tylko jest mocno osłabiony

Gdyby cos zjadł mógłby umrzeć

Napisz komentarz

Twój komentarz