Wrzody w ciąży

4.6 (91.58%) 19 votes

Wrzody żołądka a ciąża. Ponieważ na wrzody żołądka lub dwunastnicy cierpi co 10 osoba na świecie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że schorzenie to dotknie kobietę ciężarną bądź pacjentka ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową w ciążę zajdzie.

Tak naprawdę ciąża nie jest z tego powodu do stresu. Jak wykazały badania naukowe, hormony żeńskie, które we wzmożonej ilości produkuje organizm ciężarnej ma pozytywny wpływ na wrzody żołądka. Estrogeny wpływają bowiem na odbudowę błony śluzowej układu pokarmowego, dzięki czemu zmiany stanowczo się zmniejszają. Co więcej, udowodniono, iż wrzody w ciąży zdecydowanie szybciej ulegają całkowitemu wyleczeniu – podobno wpływ na taki stan rzeczy ma mniejsza ilość wydzielanego kwasu w żołądku.

Kobiety, które już przed błogosławionym stanem skarżyły się na przykre dolegliwości związane z chorobą, zauważają, że w ciąży objawy znacznie zmalały a powikłania praktycznie nie występują – niestety jeśli wrzody nie zostaną szybko wyleczone, zazwyczaj po narodzeniu dziecka schorzenie powraca do pierwotnego stanu, uprzykrzając życie.

Ciężarne, zmagające się z chorobą wrzodową powinny przestrzegać diety właściwej przy tym schorzeniu. Trzeba także zauważyć, że nie mogą one zażywać wielu zalecanych leków. W tym przypadku ulgę mogą przynieść nieinwazyjne środki na zgagę bądź stosowanie terapii ziołami.

Jeśli w czasie ciąży wystąpią ostre napady bólu, w celu zbadania wrzodów można wykonać badanie, jakim jest gastroskopia.

Kobieta starająca się o potomstwo, a zmagająca się z wrzodami, powinna najpierw je wyleczyć. Szczególnie, jeśli u pacjentki wykryto bakterię Helicobacter, nie powinna ona zachodzić w ciążę – głównym powodem jest terapia antybiotykami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na płód.

6 komentarzy

Aneta OpoleKwiecień 24th, 2014 at 12:38 am

Jestem w ciąży, to 18 tydzień i wykryto u mnie wrzody. Co mam teraz robić? czy mogłaby się wypowiedzieć jakaś kobieta, która miała podobny problem z wrzodami podczas ciąży?

skorpion48Kwiecień 24th, 2014 at 6:40 am

To prawda, u mojej żony wrzody całkowicie zanikły podczas ciąży.

Marlena 34Kwiecień 29th, 2014 at 3:11 pm

ja miałam wrzody w ciąży i nie podjęłam żadnego leczenia w obawie, że może to źle wpłynąć na dziecko. Na szczęście wrzody były w początkowej fazie rozwoju. Jedyne co, to przestrzegałam diety i byłam pod stałą kontrolą lekarza. Uporałam się z nimi dopiero po porodzie

z wrzodamiMaj 13th, 2014 at 2:33 pm

U mnie odkryli wrzody w ciąży, ale podobno była już bardzo zaawansowana i nie mogli ich leczyć. Teraz mam dwunastnicę w takim stanie, że czekają mnie liczne zabiegi a i tak nie wiadomo czy wyleczą. Pamiętajcie, że trzeba szybko podjąć leczenie, bo może być za późno.

KokoCzerwiec 7th, 2014 at 10:05 pm

ja też miałam zdiagnozowane wrzody w ciąży, ale podjęłam leczenie – inaczej chyba bym wykorkowała z bólu – z tego co mi mówił lekarz, nie wolno dopuścić do pęknięcia wrzodów – byłoby o zagrożenie nie tylko dla mnie, ale i dziecka.

MajaCzerwiec 26th, 2014 at 6:16 pm

ja odkryłam wrzody dopiero po ciąży, ale miałam je już podczas niej. jakims cudem nie dawały znać ani nie bolały.

Napisz komentarz

Twój komentarz