Przyczyny powstawania wrzodów

4 (80%) 1 vote

Każdej doby, żołądek ludzkiego organizmu wytwarza około 2,5 litrów kwasu solnego, który odpowiedzialny jest za trawienie pokarmów. Kiedy jednak owego kwasu jest zbyt dużo, ten osłabia słony śluzowe chroniące żołądek i dwunastnicę doprowadzając do niewielkich nadżerek. Nadżerki zazwyczaj nie dają żadnych objawów, nie powodują dolegliwości przez co są bardzo ciężkie do wykrycia. Z tego też powodu przekształcają się one najczęściej we wrzody – dzieje się tak z powodu dalszej ingerencji niekorzystnego kwasu solnego, który dalej trawi uszkodzoną już błonę.

Kiedy dochodzi do zwiększonej produkcji kwasu solnego w żołądku? – nieprawidłowa dieta.

Biorąc pod uwagę ten aspekt głównie wymienia się jedzenie w pośpiechu bądź jadłospis bez potrzebnej ilości wartości odżywczych. Wrzody powstają także w wyniku spożywania zbyt małej ilości posiłków a co za tym idzie stosowania zbyt dużych przerw między nimi. Udowodniono także, że błona śluzowa żołądka lub dwunastnicy może zostać uszkodzona poprzez stosowanie zbyt dużej ilości przypraw i używek sokopędnych. Nadprodukcję kwasu powoduje również nadmierne spożywanie alkoholu i kawy oraz palenie papierosów.

Kiedy dochodzi do zwiększonej produkcji kwasu solnego w żołądku? – leki

Zdaniem ekspertów, za powstawanie nadżerek, z których powstać mogą wrzody odpowiedzialne są niektóre rodzaje leków. Przede wszystkim długookresowe spożywanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy przeciwgorączkowych – dobrym przykładem jest w tym przypadku aspiryna.

Nadmierną produkcję kwasu solnego wywołują również leki NLPZ jak również niektóre hormony steroidowe, jak na przykład kortyzon.

Helicobacter pylori

Za jedną w głównych przyczyn powstawania wrzodów uważa się także bakterię Helicobacter pylori – podobno jest nią zarażonych aż 60% populacji na świecie. W krajach ubogo rozwiniętych, przez niehigieniczny tryb życia może być zarażonych nawet 90% społeczeństwa. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy muszą cierpieć na wrzody.

Aby sprawdzić czy jesteś nosicielem bakterii Helicobacter pylori wystarczy zakupić odpowiedni test wykrywający jej obecność w organizmie – ten dostępny jest w każdej aptece, bez recepty. Badania polega na nakłuciu palca i naniesienie kropli krwi na specjalną płytkę. Badanie to nie jest w żadnym stopniu inwazyjne.

Nieprawidłowy styl życia

Za powstawanie wrzodów wina obarcza się także prowadzenie złego trybu życia. Tutaj przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przewlekły stres, życie w ciągłym pośpiechu, natłok obowiązków i stany niepokoju. Wrzody wystąpić mogą w wyniku przemęczenia bądź nagłych, niespodziewanych problemów życiowych.

Inne

Zauważono, że częściej na wrzody cierpią osoby, u których w żyłach płynie krew z grupy „0”. Wrzody powstają także częściej wiosną i jesienią jednak do tej pory nie udowodniono zależności i nie rozpoznano szczegółowych przyczyn rozwoju wrzodów żołądka czy dwunastnicy pod względem pór roku.

5 komentarzy

GaddKwiecień 24th, 2014 at 6:25 am

Trzeba uważać żeby nie zajadać się lekami przeciwbólowymi, one często powodują wrzody. Ale to raczej wtedy, gdy są spożywane w dużych ilościach i na pusty żołądek.

fikołek mławaKwiecień 29th, 2014 at 3:12 pm

słyszałem też opinie, że wrzodów można nabawić się paląc fajki na czczo i pijąc kawę, ale ile w tym prawdy to nie wiem

Ania z GdyniMaj 13th, 2014 at 2:34 pm

Znowu dieta jest wszystkiemu winna. najgorsze jest to, że lekarze na każde schorzenie zalecaja inną – i kogo tu sluchać, co jeść?

FIXCzerwiec 7th, 2014 at 10:06 pm

ja mam grupę krwi 0 – chyba się muszę przebadać 🙁

konkolCzerwiec 26th, 2014 at 6:17 pm

zawsze jest jakaś przyczyna. Nasze życie, w kontakcie z chemią, konserwantami, zanieczyszczeniami i innym syfem jest narażone właśnie na różnego rodzjau infekcje. Zżerają nas po prostu choroby

Napisz komentarz

Twój komentarz