Powikłania wrzodów

4.9 (98.18%) 11 votes

Nieleczone bądź źle leczone wrzody powodują szereg poważnych powikłań, które nierzadko zagrażają życiu chorującego. Czasem zdarza się, że występowanie wrzodów nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, nie dając więc o sobie znać. Taka sytuacja jest najgorsza dla pacjenta bowiem rozpoznanie choroby często następuje w jej zaawansowanym stadium, kiedy schorzenie poczyni duże powikłania i uszkodzenia błony śluzowej żołądka bądź dwunastnicy.

Krwawienie

Dotyka prawie 20% cierpiących na chorobę wrzodową. Krwawienie dotyczy zazwyczaj górnego odcinka przewodu pokarmowego i jest zauważalne podczas wydalania treści żołądkowych.

Trzeba zauważyć, że uszkodzona bona śluzowa może tylko „podkrwawiać”. Wtedy dolegliwości mogą być nie zauważalne a krew będzie widoczna na przykład w kale bądź podczas badania samego wrzodu.

Niebezpieczne krwawienie świadczące o pęknięciu wrzodu lub dużej nadżerce na ścianach błony śluzowej objawia się zazwyczaj obfitymi wymiotami w postaci podobnej do fusów z kawy – te są krwią zalegającą w żołądku, w zmienionej formie poprzez ingerencję kwasów solnych. W zaawansowanym stadium choroby, na skutek krwawienia, zauważa się także smolisty kał.

Najczęściej tego rodzaju powikłania występują u chorych, u których wrzody powstały w wyniku stosowania nadmiernej bądź długookresowej terapii lekami przeciwzapalnymi.

Perforacja wrzodu

Dotyczy blisko 7% chorych. Perforacja wynika z całkowitego uszkodzenia błony śluzowej poprzez rozprzestrzenianie i pogłębianie się wrzodu. O tym zjawisku możemy mówić w przypadku, kiedy wrzód spowoduje przedziurawienie błon w wyniku czego treści żołądkowe mogą swobodnie wydostać się z przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do zapalenia jamy otrzewnej – jeśli perforacja nastąpi w przedniej ścianie żołądka lub dwunastnicy.

Dojść może także do przedziurawienia tylnej ściany żołądka lub dwunastnicy – wtedy zagrożona jest trzustka.

Ten rodzaj powikłania występuje najczęściej u chorych, u których wrzody pojawiły się w wyniku zażywania środków przeciwzapalnych jak również u tych, którzy zmagają się z nałogiem papierosowym.

Najczęstszym objawem perforacji wrzodu jest ostry ból w podbrzuszu, nierzadko promieniujący do kręgosłupa, mdłości bądź wymioty – tym może również towarzyszyć krwawienie. W wyniku tego powikłania może nastąpić także zatrzymanie moczu i stolca.

Rak (nowotwór) żołądka

Powszechnie uważa się, że nieleczone bądź źle leczone wrzody mogą powodować raka żołądka. Najnowsze wyniki badań zaprzeczają temu stwierdzeniu. W strukturach wrzodowych nie wykryto żadnych komórek rakowych. Oczywiście, niestety często zdarza się, że sam wrzód rozpoznawany jest jako rak żołądka i odwrotnie – błędne diagnozy pozwala wykluczyć gastroskopia i pobranie wycinków ze ściany błony śluzowej zajętej zmianami.

Warto także dodać, że właściwości nowotworowe i to I stopnia ma bakteria Helicobacter pylori, która jest najczęstszą przyczyną powstania wrzodów.

Zwężenie odźwiernika

Powikłaniem, jakim jest zwężenie a nawet całkowite zamknięcie odźwiernika żołądka dotyka około 3% cierpiących na wrzody. To jest głównie efektem gojenia się ran wrzodowych i powstawaniu blizn. W efekcie powoduje to niedrożność na danym odcinku przewodu pokarmowego, tym samym niemożność płynnego przedostawania się pokarmów. U chorego najczęściej objawia się to częstymi wymiotami oraz obniżeniem, powiększonego żołądka.

Należy pamiętać, że zarówno sama choroba wrzodowa jak i jej powikłania powinny być pod stałą obserwacją lekarza. Ostre powikłania powinny być niezwłocznie skonsultowane z medykami, ponieważ są bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

6 komentarzy

MonrumKwiecień 24th, 2014 at 12:36 am

Mojemu sąsiadowi pękły wrzody i niestety nie przeżył. Momentalnie doszło do zakażenia. Ile się nacierpiał przy tym to masakra, ale pogotowie nie mogło już nic zrobić.
Dobrze, że powstają tego rodzaju poradniki – dzięki nim informacje na temat zwalczania chorób są bardziej dostępne i szczegółowe. Nierzadko lepsze niż u niejednego lekarza.

IDiOKwiecień 24th, 2014 at 6:36 am

przynajmniej mit o wrzodach powodujących raka można włożyć między bajki

kociakKwiecień 29th, 2014 at 3:10 pm

mi nawet ostatnio lekarz mówił, że jeśli zbagatelizuje powstające u mnie wrzody to skończy się to rakiem – i kogo słuchac?

fikuśMaj 13th, 2014 at 2:35 pm

Czyli jednak nie mozna zachorować na raka przez wrzody? u mojej babci podejrzewaja i mowią, że rak mógł pojawić się własnie przez wrzody

krokus 78Czerwiec 7th, 2014 at 10:07 pm

A ja gdzieś czytałem, że wrzody nie mogą wywoływać raka – też mi się nie chciało w to wierzyć, ale tutaj mam potwierdzenie. Co nie znaczy oczywiście, że można je bagatelizować.

HananCzerwiec 26th, 2014 at 6:18 pm

u mnie zaczęły się fusiaste wymioty – to był znać, że wrzody nie mają się dobrze. wylądowałam w szpitalu, ale na szczęście juz jestem zdrowa.

Napisz komentarz

Twój komentarz