Leczenie wrzodów żołądka

5 (100%) 6 votes

Leczenie wrzodów żołądka czy dwunastnicy nie jest zbyt trudne (aczkolwiek długotrwałe) o ile choroba wykryta zostanie we wczesnym stadium jej rozwoju. Wtedy zazwyczaj wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia oraz zażywanie środków ograniczających wydzielanie niekorzystnych kwasów solnych – takie dostępne są w każdej aptece bez recepty (na przykład ranitydyna). Sama dieta może być nieco uciążliwa i wiązać się z dużymi wyrzeczeniami jednak daje naprawdę niezłe rezultaty a co najważniejsze, choroba wrzodowa jest schorzeniem całkowicie wyleczalnym tak więc zmagania z chorobą nie muszą być długie. Oczywistym jest natomiast fakt, że wrzody lubią powracać, więc jeśli już raz wystąpiły, warto eliminować czynniki ryzyka na co dzień.

Obecnie zmiana nawyków żywieniowych jest jedną z najczęstszych metod leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Nigdy jednak nie udowodniono ich skuteczności – wiadomo, że minimalizuje objawy i łagodzi dolegliwości jednak nie ma twardych dowodów, by dieta również leczyła wrzody

Leczenie naturalne

Istnieją jednak środki medycyny naturalnej, które leczą wrzody i zostało to oficjalnie zbadane. Do takich produktów należy olej lniany, który wzmacnia błony śluzowe, olej kokosowy mający działanie przeciwbakteryjne, miód Manuka, który zabija szczepy bakterii Helicobacter pylori czy sole bizmutu – te są najbardziej pożądane i skuteczne w momencie nawrotu choroby bowiem maja działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie ran na błonach śluzowych.

Eliminacja bakterii Helicobacter pylori

Oprócz leczenia farmakologicznego i stosowania niezbędnej diety, zawsze zaleca się odnaleźć przyczynę powstania wrzodów. Jeśli było nią zakażenie bakterią Helicobacter pylori, każdy lekarz w pierwszej kolejności zaleci terapię eliminującą bakterię z organizmu – w tym celu stosuje się specjalne antybiotyki.

Zabieg chirurgiczny – chirurgiczne leczenie wrzodów

W leczeniu wrzodów skuteczne jest także leczenie chirurgiczne – to jednak stosowane jest jedynie w przypadkach ciężkich powikłań choroby, kiedy stanowi ona poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Zabiegi chirurgiczne stosuje się również u pacjentów, na których nie działa ani leczenie zachowawcze ani terapia farmakologiczna. Operacja usunięcia wrzodów polega na usunięciu fragmentu (czasem całego) żołądka lub nacięciu nerwów błędnych.

Zazwyczaj po zabiegach chirurgicznych następuje całkowite wyleczenie schorzenia.

Profilaktyka po zakończonym leczeniu wrzodów

Przede wszystkim przed zakończeniem jakiejkolwiek kuracji należy wykonać sprawdzające badanie gastroskopowe – tylko ono da nam w 100% pewność, że wrzody zostały wyleczone (badanie należy wykonywać w odstępach co najmniej trzymiesięcznych).

Profilaktycznie zaleca się stosowanie nieinwazyjnych środków, których zadaniem jest regulacja wytwarzania kwasów żołądkowych oraz utrzymywanie w układzie pokarmowym właściwego pH.

Osoby, które cierpią przede wszystkim na nawracającą chorobę wrzodową nie powinny zaprzestawać stosowania diety – trzeba przy tym zauważyć, że nie istnieje jedna, ogólna dieta dla wrzodowców. Ta ustalana jest zwykle indywidualnie a w dużej mierze polega na eliminacji z jadłospisu tych potraw i produktów, które powodują u chorego dyskomfort i wzmagają dolegliwości (każdy pacjent może reagować inaczej na różne grupy produktów).

Obowiązkowo, osoba zmagająca się z chorobą wrzodową powinna zwalczyć nałóg tytoniowy oraz nie nadużywać alkoholu. Nie wskazane jest także stosowanie dużej ilości leków zawierających aspirynę oraz tych z grupy NLPZ.

6 komentarzy

wikuśKwiecień 24th, 2014 at 12:42 am

Moja mama walczy w wrzodami już kilka lat. Zawsze odzywają się wiosną i jesienią i wtedy przechodzi naprawdę męczarnie. Ciągle jest na diecie, nie pije, nie pali a i tak nic nie pomaga chociaż rzeczywiście ataki są może nieco łagodniejsze niż na początku.

abyssKwiecień 24th, 2014 at 6:33 am

Zawsze jestem za medycyną naturalną. Trzeba zdrowo się odżywiać, jeść tylko to co pochodzi z natury a wszystko będzie dobrze.

ding dongKwiecień 27th, 2014 at 8:48 am

mnie przeraża ta gastroskopia. naczytałem i nasłuchałem się o tym badaniu tyle okropności, że nie widzi mi się tego przechodzić. ciekawe kiedy wymyślą jakieś bardziej przyjemne badanie.

mmmmmmmmmmmmMaj 5th, 2014 at 10:44 pm

u mnie w rodzinie wrzody są częstym zjawiskiem i każdy dba o dietę – ona w połączeniu w medycyna naturalną daje najlepsze efekty, ale wiosną każdy cierpi

MALFONMaj 27th, 2014 at 8:55 am

Akurat moja mama miała operację, ale mi udało się zakończyć leczenie lekami. Oboje stosujemy dietę, raczej juz do końca życia. Mama czuje się dobrze nie ma u niej żadnych objawów – została wyleczona. Gorzej u mnie, bo wydaje mi się, że leki tylko hamują rozwój a nie do końca leczą. zobaczymy jak to będzie dalej.

Kingra poznańCzerwiec 15th, 2014 at 10:16 pm

Wydaje mi się, że juz lepiej zoperować i mieć problem z głowy niż tak jak mówi MALFON zaleczać, bo i tak prędzej czy później do operacji dojdzie więc po co czekać?

Napisz komentarz

Twój komentarz