Dieta na wrzody

4 (80%) 1 vote

Odpowiednia dieta zalecana jest równolegle z leczeniem farmakologicznym. Jej zwolennicy twierdzą nawet, że stosowana systematycznie może przynieść nie gorsze efekty niż leki. Pewne jest, że właściwie dobrana, indywidualna dieta pozwala zminimalizować występowanie objawów wrzodów i zmniejszać ich natężenie.

Warto zaznaczyć, że dieta dla każdego wrzodowca powinna być dobierana indywidualnie, jej główną zależnością jest ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie produktów, które powodują dolegliwości wrzodowe.

Jedz więcej posiłków

Wrzody może spowodować nieregularne spożywanie posiłków i jedzenie w pośpiechu. Jedzenie większej ilości posiłków nie oznacza większej ilości spożywanych pokarmów. Chodzi raczej o rozdzielenie jedzenia tak, by posiłki stały się regularne, w mniejszej ilości. To dużo skuteczniejsze aniżeli zbyt obfite posiłki.

W stanach zaostrzenia schorzenia, zaleca się, by posiłki były spożywane nie rzadziej niż co 2 godziny – dotyczy to przede wszystkim wrzodów dwunastnicy.

Sposób przyrządzania posiłków

Zaleca się spożywanie dan lekkostrawnych, o jak najmniejszej ilości tłuszczu. Dodatkowo warto przyrządzać dania, gotując produkty lub je dusząc. Idealnym rozwiązaniem jest szybkowar bądź gotowanie na parze. Wskazane jest również przygotowywanie posiłków, piekąc składniki w folii. Nie zaleca się smażenia w głębokim ogniu.

Warto, by posiłki nie były zbyt zimne i nie za gorące – najbardziej odpowiednia jest umiarkowana temperatura, wtedy posiłki nie będą dodatkowo podrażniać wrzodów.

Nawadniaj organizm

Zaleca się spożywanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej w postaci czystej wody, lekkich kompotów owocowych bądź lekkiej herbaty. Można także stosować napary z niektórych gatunków ziół (rumianek, szałwia). W diety należy wyeliminować napoje gazowane, alkohol oraz kawę.

Ogranicz owoce

Głównie cytrusowe, których spożywanie wzmaga wydzielanie kwasowości w żołądku. Nie zaleca się także spożywania owoców w formie surowej – to samo dotyczy warzyw.

Uważaj na przyprawy

Zalecane jest raczej stosowanie w kuchni naturalnych ziół aniżeli przypraw, szczególnie tych ostrych. Przyprawy powodują podrażnianie żołądka i wzmagają wydzielanie niekorzystnego kwasu treści żołądkowych.

Co jest wskazane?

Ponieważ należy ograniczyć niektóre warzywa i owoce a także zaleca się ich gotowanie przed spożyciem, organizm może wymagać suplementacji witamin. Szczególnie dobroczynne jest zażywanie witaminy A (odbudowuje błonę śluzową) oraz C. Warto również spożywać oleje takie jak kokosowy – udowodniono, że mają one właściwości lecznicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

W diecie powinny występować produkty nabiałowe i jasne pieczywo (ciemne i ziarniste może dodatkowo podrażniać żołądek i cały przewód pokarmowy).

Czego warto unikać?

Przede wszystkim tłustych mięs (głównie wieprzowiny, baraniny) i wędlin. Niewskazane jest także spożywanie wędzonych ryb.

Cierpiący na wrzody powinni uważnie spożywać pleśniowe sery i inne tłuste sery topione. Nie warto także spożywać produktów bogatych w błonnik (np. roślin strączkowych czy warzyw z rodziny kapustnych)

5 komentarzy

wikuśKwiecień 24th, 2014 at 12:40 am

jestem na takiej diecie i musze przyznać, że nie jest bardzo uciążliwa. Dzięki wyselekcjonowanym produktom udało mi sie nawet zrzucić pare kilo : ) także polecam

jestem z kaszubKwiecień 27th, 2014 at 8:50 am

szkoda, że nie można jeść wędzonych ryb, bo jak na kaszubkę przystało uwielbiam je. no ale czego się nie robi dla zdrowia.

Robert 43Maj 5th, 2014 at 10:45 pm

no i co. Stosowałem dietę prawie pół roku, przyszła wiosna a z nią wrzody 🙁

mięsożernyMaj 27th, 2014 at 8:56 am

FUJJJJJJJJJJJJ, nienawidzę duszonych potraw a gotowane warzywa to dla mnie okropieństwo. Jak sobie pomyślę, że mam zrezygnować z fast foodów i smażonych schabowych to aż mi słabo.

MAŁAMICzerwiec 15th, 2014 at 10:17 pm

Uwielbiam przyprawy, właśnie szczególnie te ostre i co? Teraz miałabym z nich zrezygnować? w życiu!!!!!!

Napisz komentarz

Twój komentarz