Diagnostyka i badania

5 (100%) 4 votes

W diagnostyce wrzodów żołądka czy dwunastnicy bierze się zawsze pod uwagę dwa aspekty: to wykrycie samych wrzodów oraz rozpoznanie zakażenia chorego bakterią Helicobacter pylori. Istnieją proste metody laboratoryjne i badawcze, dzięki którym w krótkim czasie, podczas jednego badania możemy uzyskać odpowiedzi w kwestiach obu czynników.

Gastroskopia

To badanie endoskopowe, które wykrywa zarówno same wrzody jak i wspomniana bakterię. Badanie pozwala także na pobranie wycinków błony żołądka w celu jej dalszego badania pod mikroskopem. W aspekcie wykrywalności Helicobacter pylori, pobrane wycinki podlegają badaniu mikroskopijnemu bądź są poddawane tak zwanej hodowli bakteryjnej.

Samo badanie gastroskopowe polega na wprowadzeniu przez przełyk do przewodu pokarmowego specjalnego, giętkiego wziernika a dzięki wpompowaniu powietrza, ściany rozszerzają się pozwalając na dokładniejszą obserwację błon śluzowych żołądka czy dwunastnicy.

Badanie gastroskopem trwa nie więcej niż kilkanaście minut, w pozycji leżącej. Obecnie w dużej większości przypadków jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym specjalnym aerozolem wtryskiwanym przez gardło.

Radiologiczne badanie kontrastowe

Starszym badaniem pozwalającym wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy jest radiologiczne badanie kontrastowe, obecnie stosowane rzadko w celu dodatkowego zbadania błon śluzowych.

Wykrycie Helicobacter pylori

Wykrycie tej bakterii jest możliwe nie tylko przy badaniu gastrologicznym. Można je wykonać w sposób nieinwazyjny stosując serię testów. Wśród tych najbardziej skutecznych wylicza się testy oddechowe z użyciem węgla 13C oraz testy z krwi – te drugie można wykonać samodzielnie i są dostępne w każdej aptece bez recepty. Polegają na nakłuciu palca i naniesieniu kropli krwi na specjalna płytkę wskazującą na stężenie bakterii. Warto zauważyć, że testy należy wykonać co pół roku bowiem bakteria może rozwijać się dopiero w organizmie nie dając początkowo żadnych wskazówek. Obecność Helicobacter pylori można zbadać również analizując próbkę kału.

Trzeba pamiętać, że wykrycie bakterii nie jest równoznaczne z występowaniem wrzodów. Testy wykonuje się zazwyczaj u osób, u których już zdiagnozowano tego rodzaju schorzenie w żołądku bądź dwunastnicy.

7 komentarzy

Henry kKwiecień 24th, 2014 at 12:34 am

Miałem gastroskopię i nie ma się czego bać. Wykonana przy znieczuleniu miejscowym jest prawie niewyczuwalna a to jedyna skuteczna metoda, żeby wykryć wrzody już w początkowej fazie choroby

wilkKwiecień 24th, 2014 at 6:31 am

wykryto u mnie heliobacter pylori. teraz boje sie, ze moge miec wrzody 🙁

mazda 2Kwiecień 29th, 2014 at 3:09 pm

wilk idź czym prędzej na gastroskopie – może to nieprzyjemne badanie, ale unikniesz ewentualnych powikłań

JARMIKMaj 13th, 2014 at 2:36 pm

ja miałem gastroskopię i nie wspominam tego badania nad wyraz źle – miałem gorsze. Teraz dają znieczulenie więc w ogóle nie ma się czego bać.

Fiona 54Czerwiec 7th, 2014 at 10:08 pm

i ja miałam to badanie – przeżyłam, nic nadzwyczajnego, nie boli i trwa krótko

Marek ToruńCzerwiec 26th, 2014 at 6:19 pm

ja też jakoś tego nie przeżywałem – poprosiłem o znieczulenie i poszło bez krzyku.

GrzesiekKwiecień 22nd, 2018 at 8:37 pm

Gastroskopia często nie wykrywa wrzodów. Znajoma miała trzy! i nie wykryto z żadnym razem. Pojechała do pracy w Niemczech i po tygodniu jej pękł. Ledwie ją uratowano. Więc te badanie to większości lipa. Poza tym u niemców wykonuje się je godzinę pod całkowitą narkozą a nie kilka minut jak u nas. Co przez ten czas można zobaczyć ?

Napisz komentarz

Twój komentarz