Chlamydia Trachomatis. Jak można się zarazić?

5 (100%) 8 votes

Chlamydia Trachomatis to bakteria gram- ujemna o powinowactwie do układu moczowo- płciowego, spojówek oraz płuc. Najczęściej bezobjawowi nosiciele nieświadomie zarażają swych partnerów seksualnych. Najliczniej zakażenia obserwowane są do 25 r. ż., potem częstość zachorowań znacznie maleje. Warto poznać najważniejsze czynniki predysponujące do zakażenia- chlamydia to podstępny patogen, powodujący wiele poważnych powikłań zdrowotnych.

Chlamydia a grupa zakażenia

Osoby wcześnie podejmujące aktywność seksualną, posiadające dużą liczbę partnerów seksualnych oraz niestosujące prezerwatyw to najważniejsza grupa ryzyka zakażeniem Chlamydia Trachomatis. Ale nie tylko ryzykowne zachowania seksualne predysponują do infekcji. Innymi czynnikami ryzyka jest stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, zmieniającej wewnętrzne środowisko układu rodnego, stany osłabienia odporności (cukrzyca, nowotwory), ciąża oraz antybiotykoterapia, zaburzająca fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Każdy, kto stwierdził obecność chociażby jednego z wymienionych czynników ryzyka.

Chlamydia. Testy PCR

banner_210px_chlamydioza-1

Najczęściej wykonywanym testem diagnostycznym jest test DNA. Nie bez powodu- jest to niezwykle czuła i specyficzna metoda diagnostyczna. Jej niski koszt i szybka procedura, nie trzymająca pacjenta oczekującego na wynik zbyt długo w niepewności, to jej kolejne zalety. Pobranie komórek nabłonka z cewki moczowej lub szyjki macicy i detekcja kwasu nukleinowego Chlamydia trachomatis to obecnie najlepsza metoda wykrywająca obecność patogenu. Możliwość zakupienia zestawu do pobrania wymazu, w aptece czy przez internet, to znaczne udogodnienie dla pacjenta. Pobranie wymazu należy do lekarza. Więcej na temat testów PCR przeczytać można tutaj.

Inne metody detekcji chlamydii to posiew wydzieliny z szyjki macicy na specjalnym podłożu bakteriologicznym, metoda immunoenzymatyczna EIA, immunofluorescencja bezpośrednia DIF oraz mało swoiste testy serologiczne. Wymienione metody z racji czasochłonności i niezadowalających niekiedy parametrów analitycznych są wypierane przez test na chlamydię polegający na analizie DNA.

Dlaczego diagnostyka jest tak ważna?

Bezobjawowy, przewlekły charakter infekcji powodowanej przez chlamydię rzutować może na przyszłe zdrowie pacjenta. Wśród najpoważniejszych komplikacji zdrowotnych należy wymienić zapalenie jajników i jajowodów u kobiet oraz zapalenie jąder i najądrzy u mężczyzn. Przewlekłe stany zapalne prowadzą do powstania zrostów, niedrożności jajowodów lub najądrzy, a w konsekwencji niepłodności. Bardzo groźne komplikacje okołoporodowe obejmują zakażenie noworodka- spojówek, płuc lub układu moczowo- płciowego.Także ryzyko przedwczesnego porodu czy poronienia to konsekwencje zakażenia chlamydią. Warto więc wykonać test na chlamydię, nie tylko przy podejrzeniu zachorowania, ale także w ramach działań profilaktycznych przed planowaną ciążą. Walka z tak podstępnym przeciwnikiem jak chlamydia obejmuje szereg działań- odpowiednie zinterpretowanie objawów klinicznych, oszacowanie czynników ryzyka, wykonanie wiarygodnych testów i jak najszybsze wdrożenie leczenia. Gdy masz wątpliwości czy zaatakowała Cię chlamydia test DNA pomoże je rozwiać.

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Napisz komentarz

Twój komentarz