Zapchane jelita – objawy i przyczyny

Rate this post

Każdego dnia do organizmu człowieka wprowadzanych jest przynajmniej kilkadziesiąt dekagramów różnorodnych pokarmów. W przypadku prawidłowo działającego jelita, po około 18 godzinach, resztki pokarmowe są  usuwane z ciała. Dzieje się to od jednego do kilku razy dziennie. Jeżeli perystaltyka jelit jest zaburzona lub światło jelita zwężone z jakichś przyczyn, dochodzi do stopniowego zapychania jelit i gromadzenia treści pokarmowej, dlatego warto je przeczyścić – sprawdź ten artykuł: naturalne-oczyszczanie.pl

Dlaczego jelita się zapychają?

Zapchane jelita to efekt co najmniej kilku miesięcy lub kilku lat nieprawidłowej ich pracy, wynikającej między innymi z dostarczania zbyt małej ilości błonnika czy wody, która pomaga treściom pokarmowym przesuwać się w jelitach. Jak wiadomo, jelito grube nie jest prostym organem, lecz jest pozakręcane w taki sposób, że tworzą się w nim uchyłki, w których gromadzą się niewydalone resztki pokarmowe. W taki sposób tworzą się złogi i kamienie kałowe. Te zwężają światło jelita i sprawiają, że coraz bardziej się ono zapycha. Oczywiście nieprawidłowa praca jelita grubego wcale nie musi wiązać się tylko ze złą dietą, ale także schorzeniami porażennymi i innymi. Tak, czy inaczej, w jelicie dorosłego człowieka może zalegać nawet do kilkunastu kilogramów kamieni kałowych oraz innych złogów.

Jak rozpoznać zapchane jelito?

Pierwszym niepokojącym objawem są oczywiście zaparcia. Jeżeli trwają one dłużej niż 3-5 dni, trzeba obowiązkowo zgłosić się do lekarza. Zapchane jelita czasem wymagają interwencji specjalisty. Ponadto widocznym objawem jest też zwiększający się obwód brzucha (o tym przeczytasz także tutaj). Niekiedy osoba z taką dolegliwością zaczyna wydalać większą ilość gazów i choć odczuwa parcie na stolec, w rezultacie oddaje tylko śluz. To już może oznaczać stan zapalny jelita grubego. Kiedy treść naciska na ścianki narządu, wzrasta w nim ciśnienie, co może spowodować wtórne zmiany porażenne. W przypadku takich problemów, warto wykonać lewatywę. Jeżeli zostaną wydalone kamienie kałowe, to wyraźny znak, że jelita są zapchane i trzeba przejść całą kurację oczyszczającą.

Napisz komentarz

Twój komentarz