Niezawodne metody leczenia łysiny

5 (100%) 1 vote

Wielu mężczyzn jest zrezygnowanych jeśli chodzi o łysienie, gdyż przekonani są oni, iż nie mogą w żaden sposób mu zaradzić. Widząc swoich ojców czy dziadków, którzy są łysi od wielu lat, wielu mężczyzn stwierdza, ze również oni muszą tak skończyć. Okazuje się jednak, że dzisiaj metody leczenia łysiny są o wiele bardziej zaawansowane niż kiedyś. Dzięki temu, nawet silne obciążenie genetyczne nie musi wcale skazywać nikogo na łysinę.

Finasteryd i monoxidl

Te dwie obco brzmiące nazwy oznaczają dwie substancje czynne, jakie zawierają się w lekach, przepisywanych na łysienie. Leki te to zdecydowanie najbardziej podstawowa broń, jaką trycholog – dermatolog ma w ręku przeciw łysieniu. Leczenie łysienia, które polega na podawaniu leków z finasterydem, czy tez monoxidlem to leczenie skuteczne. Jednakże, ma ono również swoje wady. Przede wszystkim, chodzi tutaj o skutki uboczne, które mogą pojawiać się u niektórych pacjentów. Nie są one zwykle zbyt poważne, tym nie mniej, lepiej być pod stałą kontrolą trychologa – dermatologa, jeśli zdecydujemy się na zażywanie tych tabletek.

Dlaczego leki działają?

Generalnie, intuicyjnie wydawać by się mogło, że leczenie łysienia nie powinno polegać na podawaniu tabletek. Większość osób leczenie łysienia kojarzy raczej ze stosowaniem odżywek czy szamponów, a nie z połykaniem tabletek. Oczywiście, odżywki również warto stosować, jednakże, to właśnie tabletki stanowią trzon terapii.

Okazuje się, że za łysienie zwykle odpowiedzialny jest nasz układ hormonalny. Jest tak w przypadku łysienia androgenowego, czyli takiego, które jest spowodowane posiadanymi przez nas genami. W organizmie osób, o specyficznym układzie genów dochodzi do nadmiaru produkcji dihydrotestosteronu. Właściwości tej pochodnej testosteronu są natomiast takie, że wpływa ona niezwykle negatywnie na mieszki włosowe, a tym samym na same włosy. Pod wpływem jej działania włosy zaczynają tracić siłę, a z mieszków przestają wyrastać nowe włosy.

Jak jednak odpowiedzialność układu hormonalnego za łysienie ma się do stosowania leków podczas terapii? Okazuje się, że nic nie jest tak skuteczne jak leki z finasterydem w zmniejszaniu ilości pochodnej testosteronu w naszym organizmie.

Mezoterapia też jest dobrym wyborem

Niektórzy ludzie obawiają się skutków ubocznych leków, dlatego nie chcą ich zażywać. Jeszcze inni są oporni na leki, co oznacza, iż po prostu w ich przypadku nie są one absolutnie skuteczne. W obu tych przypadkach trycholog – dermatolog proponuje pacjentom mezoterapię.

Jest to seria zabiegów, najczęściej składająca się z 10 spotkań z lekarzem, która polega na robieniu mikroskopijnych wręcz nacięć w głowie, przez które trycholog – dermatolog wprowadza substancje leczniczą. Jeśli chodzi o rodzaj substancji, to trycholog – dermatolog ma ich kilka do wyboru. Do niego należy decyzja. która substancja w naszym przypadku jest najodpowiedniejsza. Wybór ten jest ważny, gdyż każdy ma nieco inne mieszki włosowe i inną skórę.

Substancja wprowadzona pod skórę trafia do mieszków włosowych i tam rozpoczyna leczenie łysienia. Jej jedynym w zasadzie zadaniem jest zwiększenie, i to znaczne, aktywności mieszków włosowych. Większa aktywność sprawia, że włosy znów rosną tak jak przedtem.

Przyczyny łysienia nie zawsze są takie same. Również leczenie łysienia nie zawsze wygląda zupełnie tak samo. Dlatego, aby zastosować optymalne leczenie łysienia konieczne wydaje się być skonsultowanie problemu łysienia z trychologiem – dermatologiem, który będzie wiedział, jaka terapia jest najwłaściwsza w naszym, indywidualnym przypadku.

Napisz komentarz

Twój komentarz