Leczenie hemoroidów

5 (100%) 3 votes

Hemoroidy to dolegliwość, którą można leczyć na szereg sposobów. Wybór konkretnego z nich uzależniony jest od przyczyn hemoroidów oraz od stadium schorzenia. Zwykle wystarcza farmakologiczne leczenie hemoroidów, ale niestety równie często, ze względu na bagatelizowanie objawów tej dolegliwości, jedyną skuteczną metodą leczenia hemoroidów staje się zabieg chirurgiczny.

Farmakologiczne leczenie hemoroidów

W przypadku hemoroidów, jeśli ich stadium nie jest jeszcze zaawansowane, lekarz może przepisać szereg środków leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosowanym z nich jest maść na hemoroidy. Jest to specjalna maść antyseptyczna, która ma na celu zapobiec pojawianiu się infekcji lub też maść przeciwbólowa, która oprócz właściwego leczenia, pozwala także na ograniczenie dolegliwości bólowych.

Równie częstym rozwiązaniem stosowanym w przypadku hemoroidów, są czopki oraz kremy. Posiadają one w sobie substancje, które mają działanie przeciwświądowe, znieczulające oraz ściągające. Często w przypadku terapii farmakologicznej lekarze polecają także pacjentom stosowanie suplementów diety zawierających flawonoidy. Wzmacniają one napięcie naczyń i zmniejszają ich kruchość. Jest to bardzo pomocne w leczeniu hemoroidów.

Chirurgiczne leczenie hemoroidów

Jeśli terapia środkami farmakologicznymi nie pomaga w zlikwidowaniu hemoroidów, konieczne staje się zastosowanie drobnych zabiegów chirurgicznych, takich jak: podwiązanie hemoroidów, krioterapia (niszczenie hemoroidów za pomocą niskiej temperatury) lub skleroterapia (polegająca na podaniu środków drażniących do powiększonego naczynia krwionośnego). W bardzo zaawansowanym stadium hemoroidów stosuje się zabieg hemoroidektomii. Polega on na wycięciu hemoroidów. Taki zabieg stosuje się w przypadku, gdy hemoroidy zewnętrzne osiągają duże rozmiary lub też, gdy podczas wypróżniania się pojawia się duże krwawienie.

Jak minimalizować objawy hemoroidów

W przypadku hemoroidów bardzo ważne jest samodzielne działanie. Jak można sobie pomóc? Przede wszystkim bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Osoby, które cierpią na hemoroidy, przez regularne uprawianie sportów lub też dzięki długim spacerom, poprawiają przepływ krwi w okolicach odbytu. Bardzo istotne jest, by była to odpowiednia aktywność. Bardziej szkodliwa niż pomocna może być jazda na rowerze (w jej trakcie siedzi się często na niewygodnym siodełku) lub siłownia, gdzie niektóre ćwiczenia mogą pogłębiać dolegliwości związane z hemoroidami.

Równie istotna jest odpowiednia dieta, ukierunkowana na spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców, produktów gruboziarnistych, a także spożycie dużej ilości wody, oczyszczającej organizm z zalegających w nim złogów, co ułatwia wypróżnianie się. Jednocześnie osoby cierpiące na hemoroidy powinny unikać w jak największej mierze słodyczy, tłuszczów i mięsa. W radzeniu sobie z hemoroidami może oprócz tego pomóc przemywanie, każdorazowo po wypróżnieniu się, okolic odbytu, za pomocą specjalnie do tego przystosowanego, delikatnego żelu lub mydła.

Napisz komentarz

Twój komentarz