Implanty stomatologiczne – nowoczesne i bezpieczne

5 (100%) 11 votes

Implanty stomatologiczne są odpowiednikami korzeni zębów. Osadza się je na stałe w kości szczęki, są podstawą do umieszczenia implantu zęba lub protezy. Implanty są najskuteczniejszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu. W artykule przedstawimy jakie są rodzaje implantów, jaki jest koszt implantu zęba oraz jak wygląda zabieg.

Implanty tytanowe czy cyrkonowe – które wybrać?

Tytanowe implanty zębów są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają długi okres użytkowania. Materiał ten jest w pełni biokompatybilny, nie uczula. Implanty z tytanu stanowią doskonałe oparcie dla korony czy protezy. Jednak wadą tytanu jest jego srebrnoszary kolor, który może być widoczny gdy dojdzie nawet do niewielkiego obniżenia linii dziąseł.

Implant zęba z cyrkonu tzw. ceramiczny, jest najnowszą bardzo estetyczną formą implantu. Jest odporny na ścieranie czy korozję. Cyrkon jest niewrażliwy na zmiany temperatury, czy na działanie substancji o kwaśnym odczynie. Cyrkon cechuje się wysoką biozgodnością, doskonale wiąże się z tkanką kostną. Co więcej kolor cyrkonu jest zbliżony do koloru kości, dzięki czemu jest niewidoczny.

Jak wygląda zabieg implantacji?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny. Tego typu zabieg to skuteczna implantologia w Gdańsku. W zależności od miejsca wszczepiania czy ilości implantów, może trwać od 30 minut do 2 godzin. Implant wkręcany jest w kości szczęki lub żuchwy po czym rana jest zszywana. Następnie, rozpoczyna się okres integracji implantu z kością, który trwa od 3-6 miesięcy, w zależności od miejsca wszczepu. Po tym czasie odsłania się implant i wkręca się w niego śrubę, która ma za zadanie przyspieszyć gojenie. Po 14 dniach, można już wstawić uzupełnienie protetyczne.

Proteza na implantach

By wstawić protezę, która będzie oparta na implantach, należy wszczepić minimum dwa implanty w żuchwę i cztery w górną szczękę. Następnie proteza jest montowana do nich za pomocą zatrzasków. Proteza na implantach jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezzębie. Jest to bardzo stabilne rozwiązanie, zwiększa komfort spożywania posiłków, a także zapobiega deformacjom twarzy. Co więcej takie rozwiązania pozwala na swobodne jedzenie w miejscach publicznych, nie mamy obaw, że wypadnie, albo, że dostaną się pod nią drobinki jedzenia. Z tych powodów protezy na implantach, są coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Koszt implantów

Ile kosztuje implant zęba? Cena implantu zależy od wybranego materiału, systemu montowania czy anatomii pacjenta. Gdy zdecydujemy się na tytanowy implant zęba cena zaczyna się już od 1000 zł, z wyższymi kosztami musimy się liczyć, jeśli zdecydujemy się na implant cyrkonowy, tu ceny zaczynają się już od 1800 złotych. Pamiętajmy jednak, że implanty zębowe są bardzo trwałe i mogą służyć nam latami, a więc w perspektywie czasu rozwiązanie to nie wydaje się aż tak kosztowne.

Przeciwwskazania do implantów zębowych

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu implantacji mogą być choroby jak nowotwory, cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia krzepnięcia krwi i inne. Również kobiety w ciąży i osoby młodym wieku powinny poczekać z zabiegiem. Niejednokrotnie istnieją także miejscowe przeciwwskazania, jak anatomiczne uwarunkowania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Decydując się na implanty zębowe przeciwwskazania powinny być skonsultowane ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie w tej kwestii.

Napisz komentarz

Twój komentarz